środa, 25 kwietnia 2012

Można próbować

   Nie znalazłam, niestety, naturalnej a jednocześnie skutecznej metody odstraszania kleszczy.  Pchły, karaluchy, mole - z tym należało walczyć - mówi mocno starsza pani. Ale kleszcz? Usuwało się go i tyle.
   Ale można próbować:
 - połykać 1 tabletkę dziennie witaminy B kompleks, co chroni przed komarami i podobno kleszczami,
 - smarować skórę alkoholowym wyciągiem z ziela piołunu i kwiatu wrotyczu; (UWAGA: nie pić tego, trucizna!). Kiedyś Herbapol na bazie tych ziół produkował lek przeciw wszawicy.
 - jeść czosnek, niech nasza skóra cuchnie.
 Czy owe metody pomogą? Nie wiem, nie próbowałam. W najgorszym wypadku pozostaje chemia.
    A przy okazji: sposób s. Teresy na muchy
 - 2 łyżeczki cukru pudru,
 - 1 łyżeczka pieprzu prawdziwego,
 - zalać gorącym mlekiem,
 - podzielić na porcje,
 - rozstawić po kątach.
  Też nie jest to sposób wypróbowany.  Nawet nie wiem, na jakiej zasadzie   to działa. Wypróbuję latem,.

7 komentarzy:

  1. Może te wszystkie przepisy dziwnie brzmią, ale kiedyś nie było tyle chemii i ludzie jakoś dawali sobie radę, wie może coś w tym jest.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację, coś w tym jest. Tylko zachodu z ziołami trochę więcej, bo nie działają tak szybko jak chemia, ale jednocześnie mniej szkody czynią. Również pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie na szczęście kleszcze się nie chwytają, a z racji studiów sporo czasu spędzałam zawsze w lesie, jeden jedyny przyczepił się do mnie jak byłam w ciąży. Ale myślę, ze z ta witaminą to warto próbować, na czosnek bym się jednak nie zdecydowała ;)
    Pozdrawiam :)))

    OdpowiedzUsuń
  4. czy jeżeli czegoś nie można pić, bo jest trucizną, to czy można bezpiecznie smarować skórę? Bo niby skóra też wchłania..

    OdpowiedzUsuń
  5. Maju, alkoholowy wyciąg z liści bylicy piołunu przyjmowany w ilości kropelkowej a nie kieliszkowej ma właściwości lecznicze ( np. leczy niestrawność ). Do niedawna ( a może i teraz) tą rośliną aromatyzowano wina typu wermut. Kiedyś używano jej też do produkcji wódek ( absynt) zanim okazało się, że w dużych stężeniach szkodzi zdrowiu.
    Natomiast napar z wrotyczu w medycynie ludowej stosowany był jako środek do zwalczania robaków ( owsików i glist), a także do płukania ust przy bólu zęba. Dziś wiadomo, że roślina ta ma właściwości trujące, można ją zatem stosować tylko zewnętrznie lub odstraszać nią komary i mole. Możliwe, że odstraszy również kleszcze. Ilości wchłonięte przez skórę na pewno nam nie zaszkodzą, jeśli płyn będziemy stosować z rozwagą. Oczywiście kobiety ciężarne, ludzie uczuleni, z poważnymi schorzeniami piołun i wrotycz omijają z daleka, ale zasada ta obowiązuje zawsze. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mhmm. już rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie : )

      Usuń
  6. A mnie rok temu spotkał pewien zjadliwy kleszcz i niestety były duże kłopoty, leczenie i teraz stała kontrola. Borelioza, niestety.Ale do lasu nie przestałam chodzić!

    OdpowiedzUsuń